Правду кажучи
18:17
23 Травня
893

Фейк про «1000-літню українську вишиванку, знайдену на Київщині»

Правду кажучи

У фейсбуці активно поширюють допис про начебто українську вишиванку, якій понад 1000 років, як аргумент проти російської культури. Однак конкретно цей сюжет виявився хибним. У чому загрози таких «патріотичних» дописів, пояснюємо.

У фейсбуці деякі користувачі у День вишиванки поширили допис із фото давньої вишитої сорочки. Однак чітко вказали – вона має «українське походження».

«Цій вишиванці, знайденій на Київщині, понад 1000 років. Рік заснування москви 1 147 рік. Тобто, коли була виткана ця вишиванка, на місці офіційної москви ще жаби в болотах квакали», – з таким підписом користувачі соцмережі поширили допис про «українську вишиванку». Загалом він набрав сотні лайків до майже 100 репостів.

Однак елементарний пошук за зображеннями одразу ж веде нас на сторінку онлайн-каталогу експонатів британського музею Ешмолен при Оксфордському університеті. А саме – на колекцію ісламської та азійської культури. І там саме це фото «української» вишиванки має опис: її знайшли аж ніяк не на Київщині, а в Єгипті. У 1941 році для музею її передав професор Персі Ньюберрі. Згідно з описом, цей шматок старовинного вишиття виконаний у Мамлюцький період – орієнтовно 1250-1517 рр. н.е. Тобто, їй не «понад 1000 років», а десь 500-700.

Як виявилося, цей фейк періодично з’являється в мережі. Його можна знайти і в 2020 році, і торік. Це яскравий приклад того, що перевіряти потрібно не лише ту інформацію, яку ми вважаємо пропагандистською та націленою проти нас, а й ту, яка «гріє душу»

По-перше, доводячи, як росія привласнює нашу історію та культуру, ми, сподіваємося ненавмисне, у цьому конкретному випадку також присвоюємо не свою. 

По-друге, у нас є достатньо реальних доказів прадавності української культури, тому точно не варто вигадувати неіснуючі. Зрештою, такі випадки дають нашим опонентам можливість викрутити це все проти нас: мовляв, дивіться, українці створюють фейки, щоб довести світу історію своєї культури, якої не існує! 

По-третє, маючи свою аудиторію (а вказаний допис ми знайшли в людини, на яку підписані майже 2 600 користувачів і яка пише про себе як про «тренера з емоційного інтелекту»!!!), ми несемо відповідальність перед нею за те, що пишемо та поширюємо. Адже можемо ввести в оману багатьох людей, які довіряють нашій думці. 

Не підігравайте ворогам та не дозволяйте власним емоціям засліпити критичне мислення!

Що ж до заснування москви у 1 147 році Юрієм Довгоруким, то про це теж є дискусії. Наприклад, український історик Ярослав Дашкевич у своїй збірці «Учи неложними устами сказати правду» стверджує, що це зовсім не так.

«Брехнею є те, що москва заснована Юрієм Довгоруким у 1  147 р. Це міф, який не має доказового підтвердження. москва як поселення була заснована 1272 року. Цього ж року був проведений третій перепис населення Золотої Орди. При першому переписі (1 237–1 238 pp.) і другому (1 254–1 259 pp.) поселення москва не згадується. московія як князівство виниклf в 1277 р. за наказом татаро-монгольського хана Менгу-Тімура і було звичайним улусом Золотої Орди», – йдеться в статті Дашкевича. 

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проєктів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) та менторства ресурсу «БезБрехні»