Відео
10:46
27 Січня
1574

Фейк і маніпуляція від тернопільського блогера-антивакцинатора про концтабори для «ковідних»

Відео

Запрошуючи на одну з антивакцинаторських акцій, тернополянин Орест Дмитрик розповідає про начебто порушення прав громадян і наводить приклад Австралії. За його словами, там «будуються концтабори, в прямому сенсі цього слова. Якщо в тебе якась можлива вірогідність модної хвороби, якщо ти спілкувався чи хтось з тобою спілкувався, то тебе можуть туди забрати. Навіть не дивлячись на те, чи є в тебе ін’єкція популярної такої так званої речовини чи нема».

То про які табори розповідає чоловік і чи все так насправді, пояснюємо далі.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК і МАНІПУЛЯЦІЯ

СПРОСТУВАННЯ

Орест Дмитрик – засновник велодоставки, зоозахисник, марафонець, веган, а від початку пандемії Covid-19 ще й «борець» за конституційні права людей або, якщо простіше, – антивакцинатор. Періодично він бере участь у протестах та маршах проти обмежень, які застосовують, аби подолати пандемію, та й сам долучається до організації подібних заходів у Тернополі.

Щодо його інформації про «коронавірусні концтабори» можна процитувати класика: «це не новина». Про подібне вже були вкиди рік тому. Орест Дмитрик у цьому – не новатор.
Те, що і він сам, і автор матеріалу Володимир Щербина називають «карантинним концтабором», ґуґлиться як centre for national resilience або центр національної стійкості. Такі карантинні центри, у рамках боротьби з Covid-19, впровадив уряд Австралії.

Фото, використане у публікації, – справжнє. Усі ці будиночки дійсно існують у населеному пункті Говард-Спрінгс (штат Вікторія). Конкретно цей центр, а також інші, до прикладу, у Мельбурні, Перті, Брісбені розташовані неподалік аеропортів та близько до медзакладів.

Однак хто ж насправді ризикує «загриміти» у карантинний центр? За чинними правилами, усі хто прилітають до Австралії, потрапляють на двотижневий карантин. Вакциновані громадяни можуть відбути його вдома. Якщо ви не вакциновані або не можете надати відповідні документи щодо вашого статусу вакцинації, вас направлять у карантинний центр. Підставою для карантину є не результат тесту (інфікована коронавірусом людина чи ні), а факт того, що вона прилетіла з-за кордону. Навіть, якщо не інфікована – карантин обов’язковий.

Будиночки у Говард-Спрінг, які Орест Дмитрик називає «концентраційним табором», свого часу спроєктували для шахтарів. Тож їх довелося переробити для нової цілі. Аби унеможливити зайві контакти між людьми, подекуди розділили сходові майданчики, жовтими стрічками промаркували зони, де можна перебувати. Щодо побутових умов – можете оцінити самі.

У центрі Говард-Спрінгс турбуються не лиш про фізичний стан людей, але і про емоційний: намагаються задовольнити індивідуальні потреби в харчуванні, ліках, житло розраховане для сімей з дітьми.

Так, пересування у центрі обмежене: тут у різних будиночках можуть перебувати і хворі, і здорові, завдання персоналу (до слова, всі вони двічі вакциновані) – унеможливити зайві контакти, що потенційно несуть небезпеку.

Про ризики контакту з хворими на Covid-19, важливість карантинних заходів та засобів індивідуального захисту наголошує ВООЗ: «Після закінчення пандемії, житло планують використовувати у разі надзвичайних ситуацій як кризовий притулок для громадян». Нагадаємо, два роки тому в Австралії були масштабні пожежі.

Висновок:
Орест Дмитрик та автор матеріалу, на який той посилається, – Володимир Щербина, поширюють неправду, а також маніпулюють, називаючи карантинний центр концтабором.

Карантинні центри справді існують в Австралії, але їхнє завдання – убезпечити суспільство від поширення Covid-19, у тому числі – запобігти зростанню смертності серед населення. У них потрапляють не всі люди, які прилітають у країну, а лише ті, хто не вакциновані. За наявності сертифіката про вакцинацію усім громадянам дозволено відбувати карантин вдома.

Обмеження у центрах, зокрема у пересуванні, контакті з іншими людьми, існують. Це та необхідність, якої вимагають обставини часу. Але порівнювати умови перебування у карантинному центрі та режимні правила у концтаборі – безглуздя.

Будьте здорові та соціально відповідальні!

Автор: Роман Комінярський
Монтаж: Віталій Фіголь

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проєктів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) та менторства ресурсу «БезБрехні»

Теги COVID-19