У соцмережах поширили фейк про наслідки снігопаду на Тернопільщині

Вже другий тиждень в Україні борються з наслідками негоди. Через сильні снігопади дороги не встигають розчищати, авто і люди стають заручниками снігового аполікапсису, а ще користувачі соцмереж продовжують ділитися світлинами снігових заметів, адже вже й не пригадують коли востаннє в Україні були такі зими.

Одна із таких світлин спричинила суперечку. Так, у спільноті «Слова про головне» розмістили фото заметеного снігом подвір’я, яке начебто розташоване у селі Шушківці Лановецького району на Тернопільщині. У той же час  у коментарях під постом користувачі засумнівалися у правдивості географічних даних і кажуть, що світлина зроблена не на Тернопільщині. Наші фактчекери розбиралися, то де ж так засніжило.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

«Тернопільщина, с. Шушківці сьогодні», – такий текст супроводжує світлину, опубліковану 14 лютого 00:49 у спільноті. Вона зібрала сотні лайків, поширень і коментарів.

Серед них є ті, хто засумнівався, що фото зроблене на Тернопільщині. Як виявилося, та сама світлина напередодні, а саме 13 лютого 0 19:42 була опублікована у іншій спільноті – «Наше Прикарпаття», де зібрало тисячі поширень. Там йдеться, що  фото зроблене у селі Шевченкове на Прикарпатті.

Уважні користувачі також знайшли скріншот допису священника з Шушківців Ігоря Огородника, де він публікує ту саму світлину і ще декілька інших 13 лютого близько 18-19.00. Проте видно, що останнє фото – саме заметеного подвір’я – відрізняється за колористикою, воно не таке яскраве і погодні умови на фото відрізняються також. До того ж наразі цей допис видалений у користувача Ігоря Огородника.

Як виявилося, насправді фото зроблене на Прикарпатті. Його зробив користувач Міша Сахро і опублікував 13 лютого об 11:57.

Висновки: адміністратори спільнот у соцмережах, реагуючи на запит підписників та топовість теми снігопадів у містах України, присвоїли собі звання найзасніженого подвір’я, тим самим вводячи в оману користувачів. Фото подали без посилання на першоджерело, що й викликало суперечки. Проте насправді інформація про те, що фото зроблене на Тернопільщині є фейком.

Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

Автор статті: Тетяна Шабанова