Публікації
17:29
21 Лютого
375

Дислокація евакуйованих з Китаю на Тернопільщині: маніпуляції від місцевих сайтів і політиків

Публікації

Впродовж останніх двох днів в  інформаційному просторі Тернопільщини , як гриби після дощу, з’являлися все нові і нові публікації з приводу нашумілого повідомлення про начебто розміщення евакуйованих з Китаю людей в санаторії «Медобори» на Теребовлянщині.

Чи правдивими були ці повідомлення, перевіряли фактчекери.

МЕСЕДЖ 1. ЗМІ: «В напрямку Микулинців на Тернопільщині поїхали військові КРАЗи – евакуйованих все таки повезуть?»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ:

Однією із заяв, яка викликала чималий резонанс, стала публікація на декількох місцевих сайтах  про те, що на дорозі в напрямку Микулинець  з’явилися  військові вантажівки. Появу військової техніки автори пов’язали із тим, що поблизу Микулинців знаходиться санаторій «Медобори», де нібито і мали поселяти евакуйованих .

Сайти при цьому посилалися на відео у Фейсбуці онлайн платформи «Файне місто», а також ідентичне відео з Ютуб-каналу «Тернополяни Тернопіль».

 

Проте дана інформація носить маніпулятивний характер, адже журналісти поширюють лише власні здогадки, не підтверджені жодними фактами, таким чином нагнітаючи ситуацію та збираючи шалений трафік від кричущих заголовків.

Це підтверджує і коментар Юрія Кульпи – прес-офіцера  44 окремої артилерійської бригади, яка дислокується на Тернопільщині. Він повідомив на своїй сторінці у Фейсбук, що у військових були навчання.

МЕСЕДЖ 2. ЗМІ: «Евакуйованих з Китаю таки привезуть на Тернопільщину, а протестувальників чекає силовий розгін»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ:

Одне  місцеве видання вирішило не зупинятися на залякуванні місцевих жителів приїздом евакуйованих  із Китаю і пішло ще далі. Тепер там стали з’являтися повідомлення про те, що протестувальників, які чергували на блокпостах, щоб не допустити проїзду евакуйованих, будуть силою розганяти. Сайт посилається на власні джерела і запевняє, що евакуйованих таки справді привезуть на Тернопільщину.

Даний меседж є нічим іншим як маніпуляцією, адже не містить ні підтверджуючих документів, ні коментарів від відповідних служб, тож пересічний читач не може перевірити достовірність пропонованої йому інформації, а сенсаційні заголовки, які пророкують силові розгони і запевнення про приїзд евакуйованих, лише посилюють паніку серед читачів.Тим паче, що на сайті МОЗу на той час вже повідомили, що евакуйовані з Китаю люди будуть розміщені на Полтавщині, а не на Тернопільщині.

МЕСЕДЖ 3. Василь Деревляний: «За нашою інформацією, голова Тернопільської ОДА Сопель та власник санаторію “Медобори” Мартинюк дали згоду на прийняття цих людей».

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ:

Не тільки сайти, а й політики поспішили із заявами щодо заселення/ незаселення евакуйованих у санаторій на Тернопільщині. Зокрема, заступник голови обласної ради Василь Деревляний ( «Батьківщина») на сторінці у Фейсбук повідомив, що і директор санаторію «Медобори», і голова облдержадміністрації дали згоду на прийняття цих людей.

Тим часом як в інтерв’ю місцевому виданню  директор санаторію повідомив, що він не може підтвердити, що МОЗ обрало «Медобори» місцем перебування евакуйованих (1:43), а голова ОДА – що не давав ніякого погодження.

МЕСЕДЖ 4. Богдан Яциковський : «За останньою інсайдерською інформацією літак з Уханю прибуває вночі до Львова, о 3 год приземляється у Скнилові, після чого везуть у Винники. Тернопіль ми відстояли»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ

Депутат Тернопільської обласної ради Богдан Яциковський (Радикальна партія Олега Ляшка), мабуть, вирішив також не втрачати можливості заявити про себе на фоні істерії із коронавірусом та написав напередодні прильоту літака з евакуйованими, що людей повезуть не на Тернопільщину, а на Львівщину.

Супроводжуючи свій пост у Фейсбуці словами «Тернопіль ми відстояли», депутат вдається до маніпуляцій. Очевидно, він має на увазі рішення сесії облради, на якій було прийнято заяву до керівництва країни про недопустимість розміщення евакуйованих на території Тернопільської області, в санаторії «Медобори» біля села Конопківка Теребовлянського району.  Проте заява депутатів не є вирішальною, і носить швидше рекомендаційний характер.

Матеріал підготовано у співпраці з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Теги хвороба