Публікації
12:00
14 Червня
427

День донора: для чого люди здають кров і чому це важливо?

Публікації

Всесвітній день донора щороку відзначається 14 червня. Важливість свята перегукується із закликом людей рятувати життя, добровільно і регулярно здаючи кров. Стати донором у Тернополі можна, звернувшись у Тернопільський обласний центр служби крові.

«Потреба в донорстві є завжди. Банк крові необхідно поповнювати кожен день, бо є терміни використання та зберігання у відповідних умовах.

Переливання потрібне людям, які пережили трансплантацію, хірургічне втручання з ускладненими наслідками, онкохворим, жінкам після важких пологів та військовим.

Петро Лучанко

Центр служби крові в Тернополі практично щодня рятує людські життя. Ситуація із запасами донорської крові в області стабілізована протягом 50-ти років. Дякуючи тернополянам, ситуація спокійна», – наголосив головний лікар «Тернопільського обласного центру служби крові» ТОР Петро Лучанко.

Донорами можуть бути люди віком від 18 до 60 років та вагою тіла більше 50-ти кілограмів. Ті, хто мають медичні протипоказання, не можуть здавати кров. Процедура потребує заздалегідь підготувати не лише своє здоров’я, але й емоційний стан.

Своїм досвідом поділився Федір Восінський, який здає кров четвертий рік поспіль.

Федір Восінський

«Я відчув відвертий страх перед донацією. З дитинства не любив голок і виду крові. Не скажу, що боявся, але це точно не було тим, на що я хотів би дивитися щодня. Коли здавав кров вперше, то думав, аби лиш не зомліти. Подібного досвіду не мав і не знав, як відреагує організм. На щастя, все пройшло нормально.

На другий раз  я  весь збілів і відчував слабкість хвилин десять. Втретє та вчетверте взагалі не відчув, що в мене брали кров. Не знаю, з чим все пов’язано. Головне – щось вранці з’їсти і не йти здавати кров на голодний шлунок.

Раджу тим, хто бажає стати донором, перечитати рекомендації, що можна і не можна робити та їсти перед донацією. А взагалі здавати кров мені подобається. Відчуваю ніби сам очищую свій організм», – сказав Федір.

Громадянину, який виявив бажання здати кров, міряють тиск, роблять аналізи на резус і групу крові та зважують. Після донації терапевт міряє температуру, розмовляє з людиною про її самопочуття.

 Як впливає забір крові на здоров’я донора, детальніше розповів Петро Лучанко.

«Для донорства, зазвичай, беремо 300-450 мл. крові. Дивимось вже індивідуально. Можливо, хтось думає, що забір крові шкодить здоров’ю, але навпаки – це профілактика захворювань серцево-судинної системи. Кров постійно регенерує, кожних 2 місяці поновлюється. Є люди, яким робили забір по 80-100 разів і вони почувають себе прекрасно. У мене група крові 4+ і я багато разів добровільно здавав донорську кров. Наші працівники центру за потреби також долучаються до цього».

Процедура триває 10 хвилин. Після здачі кров відправляють на обстеження, щоб перевірити на наявність інфекційних захворювань.

«Ми одні з перших в Україні почали робити обстеження крові на наявність інфекцій COVID-19. Декілька місяців тому заготовили більше, ніж 110 літрів донорської плазми, що піде на виробництво препаратів ,які використовуватимуть при лікуванні коронавірусу»,зазначив головний лікар.

За словами Петра Івановича, ситуація з Covid-19 ніяк не вплинула на кількість кровоздавання. І бути донором під час коронавірусу – безпечно. Медичний персонал дотримується правил гігієнічної безпеки. Лікар каже, що часто співробітники місцевої поліції, СБУ та держслужбовці приходять цілими колективами здати кров, а Всесвітній день донора – ще одна можливість прорекламувати важливість донорства.

«Своїм друзям пропоную здавати кров та піти й зробити це разом. Деякі погоджуються. Мені хочеться бути корисним, хочеться вірити, що моя кров комусь допоможе. Проте я не кричу про це в соцмережах і на вулицях. Гадаю, якщо людина має бажання здавати кров, вона це зробить сама і за неї ніхто не буде цього вирішувати», пояснив Федір.

Родичі або знайомі тих, хто потребують переливання крові, часто змушені шукати допомоги особисто або в інтернеті. Ваше рішення здати кров може врятувати життя або навіть кілька життів.

Нагадаємо, стати донором можна, звернувшись у Тернопільський обласний центр служби крові, що знаходиться на вулиці Клінічній, 8.

Авторка: Юлія Пацкаль