Виборчий бюлетень на виборах 2019 – які дії протизаконні з боку виборця?

Незабаром в Україні відбудуться вибори президента України. Кожен громадянин зможе виявити свою волю та проголосувати на виборчих дільницях. Щоб забезпечити чесні і прозорі вибори майбутнім виборцям радять знайти себе у списках виборців та уникати протиправних дій у день голосування.

Законодавство України наголошує: “Виборчі бюлетені є документами суворої звітності”. Це офіційний документ за допомогою якого під час голосування виборець зазначає своє волевиявлення, обирає серед тих кандидатів, які взяли участь у передвиборчій кампанії”.

Виборець за пред’явленням документу, який засвідчує особу (паспорт), має право на дільниці отримати тільки один бюлетень, проголосувати та опустити у скриньку для голосування. У разі пошкодження – повідомити членів центральної виборчої комісії. Решта дій можуть привести до конфлікту з законом.

Коментує громадський омбудсмен з захисту виборчих прав Ольга Мазаєва – “Такі дії, як надання або отримання виборчого бюлетеня особою, яка не має права його надавати чи отримувати,  або надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня або голосування виборцем більше ніж один раз  підпадають під дію Кримінального Кодексу України і караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. Коли виборець голосує за знайомих чи родичів за їхніми документами він порушує закон. Та ж відповідальність наступає за викрадення чи приховування виборчого бюлетеня. Якщо виборцю надали заповнений виборчий бюлетень – будуть притягнуті  до відповідальності обидві сторони – виборця і особу, яка його надала.”

 

Репортер – Олена Мудра

Редактор – Наталія Павлусик

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.