Російські дезінформатори не сплять

Росію не покидає бажання втручатися в політичне життя України. Про це, зокрема, свідчать розвідувальні служби як США, так і різних структур Європейського Союзу.

Директор Національної роз­відки США Ден Коутс до слухань Комітету Сенату США з розвідки 29 січня представив масштабний звіт розвідувальних служб США щодо основних загроз, що постають перед світом. Серед інших загроз в звіті йшлося і про вплив Росії на українські вибори.

У розділі звіту «Росія та її сусіди» розвідувальна служба США зауважує, що Росія вживає заходів, щоб впливати на українські президентські вибори в березні 2019 року і парламентські вибори, що відбудуться восени.

 «У надії прибрати Порошенка і привести до влади менш антиросійський парламент», Росія хоче скористатися з таких проблем в Україні, як нестійка економіка, поширена корупція, вразливості в кіберпросторі, а також громадське невдоволення, зазначено в документі.

«Велика кількість кандидатів у президенти, великий рівень недовіри до політичних еліт і відсутність очевидного лідера може надати супротивникам українського Президента Петра Порошенка, а також менш відомим кандидатам i новачкам у політиці можливість звернутися до українських виборців, велика частина яких не визначилася», — цитує документ «Голос Америки».

 На підривну діяльність в Україні спецслужбам РФ додатково виділено 350 млн. доларів, з метою зміни керівництва України з подальшим поверненням країни під російський контроль. 

Єврокомісія та спеціально створена експертна група з питань боротьби з фейковими новинами восени 2018 року розробила кодекс правил щодо поводження з дезінформацією. У ньому розроблено принципи медіа-грамотності, заходи з підтримки висококваліфікованої журналістики і мережі незалежних організацій та осіб, які перевіряють факти.

Кодекс зобов’язує соціальні мережі та пошукові сервіси виявляти і знешкоджувати боти і фейкові акаунти, а водночас просувати надійні джерела інформації, а також робити доступною інформацію про фінансування політичної реклами. До цього кодексу вже долучилися найбільший у світі пошуковий сервіс Google і такі соціальні платформи, як Facebook і Twitter.

За декілька останніз місяців Facebook закрив понад 500 сторінок та акаунтів з Росії, чию діяльність було спрямовано на країни ЄС. Усі вони були пов’язані з російським інформаційним агентством «Спутнік». Ідеться про медіабренд, запущений пропагандистським агентством «Россия сегодня», яким керує одіозний пропагандист Кремля Дмітрій Кісельов.

Статтю підготовлено за матеріалами української преси – газет Урядовий кур’єр і Україна молода.

 

Журналіст:  Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.