Вибори 2019
17:27
31 Травня
833

Про різницю між відкритими і закритими списками

Вибори 2019

Коаліція Верховної Ради ще у 2014 році зафіксувала намір запровадити виборчу систему з відкритими списками. Запровадити таку систему Україні вже давно радить і ЄС. Та українські депутати поки що не спромоглися проголосувати за Виборчий кодекс, який її запроваджує.

Найімовірніше, майбутні позачергові вибори відбудуться за старою змішаною виборчою системою – закритими партійними списками та мажоритаркою, яку багато експертів давно критикує.

Отже, що таке відкриті списки? Відкриті списки – це можливість змінити порядок кандидатів в списку, який запропонувала політична партія. Тобто це зміна рейтингу за рахунок голосування за окремого кандидата в списку партії. Виборець голосує не за партію, а за кандидата від партії. 

Той кандидат, який набере більше голосів, піднімається в рейтингу вище і має більші шанси пройти до парламенту. Отже, список може кардинально відрізнятися від того, яким він був на початку реєстрації. Наприклад, якщо якійсь партії дісталось 30 мандатів, то їх отримають не ті, хто перший за списком, а ті, хто набрав більше від усіх голосів кандидатів в цій партії.

При закритих списках весь список кандидатів обов’язково публікується до виборів на сайті ЦВК і в офіційній пресі. Та й самі партії оприлюднюють їх. Закриті списки означають, що виборці ніяк не впливають на позицію кандидатів у них. 

Цим може зловживати верхівка партії. Адже саме вона вирішує, на якій позиції стоятиме той чи інший кандидат. Виборці голосуватимуть одночасно за весь список, а не за якогось свого конкретного кандидата. Отже, вони ніяк не зможуть вплинути на позицію свого кандидата у списку. І невідомо, чи той кандидат в такому разі обереться до парламенту.

 

Журналіст: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.