Громадянська мережа ОПОРА прозвітувала за два місяці спостереження за виборчою кампанією

Нещодавно в Тернопільському прес-клубі відбулась прес-конференція Громадянської мережі ОПОРА на тему: «Перші два місяці виборчої кампанії на Тернопільщині: тенденції та порушення».

Отже, з 1 січня ОПОРА розпочала спостереження за ходом передвиборчої компанії. Загалом по Україні працює 204 їхні довготермінові спостерігачі, зазначили на прес-конференції. Спостерігачі спостерігають в кожному з територіально-виборчих округів (в нашій області є 5 округів), і робитимуть це вони до кінця виборчої кампанії.

«Завдання ОПОРИ у взаємодії з правоохоронними органами полягає не лише в тому, що ми повідомляємо про неправомірні дії, а й в тому, щоб сприяти профілактиці виборчих правопорушень», – зазначив Іван Маруняк, регіональний координатор Громадянської мережі ОПОРА. Також Іван Маруняк вважає неприпустимими заклики політиків з телеекранів брати гроші і голосувати за кого хочеш, адже це є провокація до вчинення злочину, і відповідальність в даному разі несуть обидві сторони.

Координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Тернопільській області Ольга Галушка доповіла про пророблену ними роботу впродовж цих двох місяців. Найбільш поширеним порушенням було розповсюдження агітаційних матеріалів без зазначення необхідних відомостей (установа, тираж, замовник, особи, що відповідають за випуск матеріалів).

За два місяці, розповідає далі Ольга Галушка, спостерігачі ОПОРИ 15 разів звернулись до правоохоронних органів щодо 27 випадків розміщення таких агітаційних матеріалів. Ці порушення стосувалися вісьмох кандидатів в Президенти – А. Садового, А. Грищенка, О. Богомолець, О. Шевченка, О. Ляшка, Ю. Тимошенко, Р. Кошулинського та П. Порошенка.  Ще одним порушенням виборчого законодавства було виявлення друкованих матеріалів із ознаками агітації у приміщенні Бережанської районної державної адміністрації.

Цього року ОПОРА, за підтримки Євросоюзу, долучила до своєї діяльності ще такий напрямок, як громадський уповноважений із захисту виборчих прав. В Тернопільській області його представником є Ольга Мазаєва. Вона стверджує, що кожного разу під час виборів було зафіксовано різноманітні правопорушення, але майже всі ці випадки не доводилися до завершення в судовому порядку, і відповідальні особи, на жаль, не були притягнуті до відповідальності. Тому створили посаду омбудсмена, завданням якого є моніторити всі ці процеси, співпрацювати з правоохоронними і судовими органами.

Цього року ОПОРА провела декілька тренінгів. Один з них – для поліції, де розглядалися різні норми виборчого законодавства, включаючи і теоретичні, і практичні заняття. В п’ятницю буде тренінг для адвокатів. А згодом буде ряд тренінгів для молоді.

 

Репортер: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.