Вибори 2019
12:24
28 Лютого
1637

Для тих, хто бажає стати спостерігачем на виборах

Вибори 2019

Як стверджує Вікіпедія, офіційний спостерігач – це суб’єкт виборчого (референдумного) процесу, особа, правомочна вести спостереження за ходом голосування, підрахунком голосів, іншою діяльністю учасників виборів (референдуму) в період голосування та при встановленні їх результатів. Спостерігати за ходом виборів можна як на офіційній основі, пройшовши необхідну процедуру акредитації, так і неофіційно. Проте саме офіційні спостерігачі мають свій правовий статус, тобто повноваження, права та обов’язки.

Офіційні спостерігачі не можуть чинити вплив на перебіг виборчого процесу та його результати. Їх місія полягає у формуванні незалежного, незаангажованого уявлення про законність виборчого процесу та донесення такого уявлення до особи чи організації, яка висунула (запросила) спостерігача.

Ще в листопаді минулого рогу Громадянська мережа ОПОРА оголосила набір довготермінових спостерігачів у всіх областях України для громадського спостереження на виборах Президента 2019 року. Набір довгострокових спостерігачів завершився в грудні. Загалом по Україні працює 204 їхні довготермінові спостерігачі. Спостерігачі спостерігають в кожному з територіально-виборчих округів (в нашій області є 5 округів).

Тиждень тому ОПОРА оголосила про набір короткотермінових громадських спостерігачів, які у день голосування 31 березня 2019 року на виборчих дільницях вестимуть незалежне спостереження за дотриманням демократичних процедур при волевиявленні громадян. Вони в день виборів Президента долучаться до роботи довготермінових спостерігачів. Кількість короткотермінових – 1 500 чоловік по всій Україні.

Спостерігачі від ОПОРИ проходять навчання з виборчого законодавства, після чого їм видають посвідчення офіційного спостерігача. Під час виборів на дільницях вони також матимуть брендовані стрічки.

Отже, для участі у спостереженні слід заповнити реєстраційну форму на сайті ОПОРИ. Заявки приймаються до 10 березня 2019 року включно. ОПОРА сконтактує лише з відібраними кандидатами. 

Завданням короткотермінових спостерігачів у день виборів буде:

* спостереження за характером перебігу виборів і наявністю або відсутністю випадків ігнорування чи порушення процедур і правил проведення виборчого процесу під час голосування, підрахунку голосів, встановлення результатів тощо;

* фіксація та оперативне звітування щодо порушень, якщо такі мають місце під час волевиявлення або на інших етапах виборчого процесу;

* отримання протоколу засідання дільничної виборчої комісії по завершенню засідання із підрахунком голосів.

Вимоги до короткотермінових спостерігачів:

– особи, які досягли 18-річногого віку;

– безпартійність та політична незаангажованість;

– досвід спостереження за виборами;

– проживання у місті спостереження (бажано).

Слід зазначити, що офіційним спостерігачем не може бути: посадова особа органів виконавчої влади або суду, правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування, військовослужбовець, особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу.

В законодавчому плані діяльність спостерігачів регулюється статтями 68 і 69 Закону України «Про вибори Президента України».

 

Журналіст: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.