Перший регіональний кар’єрний форум – у Тернополі говорили про сучасну профорієнтацію

В Україні існує невтішна статистика – серед офіційних безробітних більше 50 відсотків людей з вищою освітою. У нашому місті цей показник ще вищий 84%. Як допомогти людям знайти нову професію? Як зацікавити роботодавців співпрацювати з центрами зайнятості? Молодь і майбутній вибір професії – що зробити, щоби освіта була ефективною та давала можливість працювати за фахом на батьківщині, виходячи з вимог сучасного бізнесу – і ще багато питань прозвучало на першому регіональному кар’єрному форумі «Профорієнтація – 2018».

Олександра Островська, заступник директора Тернопільського обласного центру зайнятості:

Наші роботодавці дуже гостро відчувають кадровий голод, тому що в них не вистачає працівників, тому ми повинні дуже тісно працювати з питань профорієнтації з із школою, з учнями, з педагогами, з батьками, також потрібно, щоб підключалась влада, і, особливо, роботодавці, тому що, як наші роботодавці не будуть стимулювати заробітною платою своїх претендентів на вакансії, то у ближньому часі їм не буде кого приймати на роботу.

 

Питання працевлаштування та створення нових робочих місць можна вирішити тільки спільними зусиллями тих, хто допомагає знайти роботу, тих, хто її шукає, тих, хто навчає фаху, разом з підприємцями та владою, зауважили під час пресконференції учасники круглого столу.

Світлана Безпоповцева, заступник голови ТОДА:

У нас 45 тисяч студентів і 7,5 тисяч випускників професійно-технічних закладів. Ми розуміємо, яка в нас область багата на студентство, область мусить зробите все задля того, щоби цей вчорашній студент отримав своє перше робоче місце. Не завжди попит співпадає з пропозицією, тому ці форуми надзвичайно важливі.

Христина Білінська, голова Всеукраїнської молодіжної ГО «Молодіжний центр працевлаштування» у Тернопільській області:

Нам потрібно винахідників, раціоналізаторів, тому що в теперішній момент нам це дуже необхідно і ми показуємо рівень, що це легко і це можна робити, це цікаво. Також центр науки об’єднав навколо себе ще й всі університети міста Тернополя та коледжі Тернополя, і це також потужний профорієнтаційний простір, для того, щоби ми могли профорієнтувати молодь, працювати власне з молоддю, тому що молодь хоче, щоби ми працювали рівний рівному, обов’язково – це дуже важливо.

 

Кар’єрний форум об’єднав різних людей навколо себе від тих, хто шукає роботу до тих, хто вже має успішний бізнес.

Михайло Ратушняк, голова правління ГО «Ліга підприємців «Українська справа», директор ТОВ «АНТ»:

Парадокс, колись в Радянському Союзі, як ми кажемо, тоді планово готовили майбутніх працівників. Система вищої освіти була, система профтехосвіти. Зараз катастрофічно не вистачає  представників робітничих професій. І природньо, що ми перебуваємо у конкурентному середовищі, і, щоби виживати треба мати якісні кадри. І в цьому плані в нас склалвся довголітній період співпраці, плідної співпраці з центром зайнятості, адже ми на науковій основі добираємо кадри..

Під час форуму учасники заздалегідь обирали свої локації та спікерів. Наймолодші учасники форуму мали нагоду прийняту участь у профорієнтаційній грі «Територія успіху» у рамках засідання клубу «Час Z».

Роман Репко, очільник клубу успішного бізнесу:

Ми будемо іти певний шлях, сама ідея в чому? В школах постійно вчать закритих завдань, де є готова відповідь у кінці підручника, або її знає викладач, або десь вона написана до нас. Але насправді немає правильних задач в житті, всі наші дії, всі наші вчинки потребують відкритості, тоб то сьогодні працюють так, завтра працює інше, придумав нову ідею, вона вже почала по іншому працювати і краще, ніж стара. Тому, насправді, ці завдання які тут будуть команди можуть краще згенерувати відповіді ніж ті, які були втілені в життя – це сама ідея. Відкриті завдання дозволяють включати мізкі і  надіятись на себе, на свої думки.

Команда «Покоління Z”, учні 11 класу Теребовлянської ЗОШ №1, переможці гри «Територія успіху»:

– Скажіть, будь ласка, враження від сьогоднішньої ігри, що було найскладнішим?

– Найскладніше було висловити свою думку, але нам получилось.

– Найцікавіше завдання було яке?

– Найцікавіше було про кораблі. Які потрібно було зменшити в розмірі, але щоб вони були здатні боротися.

– А є якась ідея щодо вибору професії після сьогоднішньої гри?

– Я вважаю, що якщо вибираєш професію, то треба вибирати, те, що ближче до тебе.

– Скажи, будь ласка, що тобі було цікавіше в цій грі?

– Мені було найцікавіше взаємодіяти зі своєю командою і шукати якісь креативні ідеї для вирішення цих завдань.

– Що для себе візьмеш в життя з цієї гри?

– В життя візьму з собою командну роботу. Сьогодні було дуже цікаво. А також різні способи вирішення ситуацій.

Організатори пообіцяли проводити такі форуму щороку, адже зусилля суспільства повинні спрямовуватись у напрямку створення ринку праці з високим рівнем заробітної плати, щоби спеціалісти, молодь не мігрували у пошуках роботи за кордон.  У цьому напрямку на Тернопільщині роботодавці та освітяни роблять зустрічні кроки та відкривають нові навчальні напрями,  в обласному та міському центрі зайнятості практикують  профорієнтаційні ігри, тренінги, івент-заходи, існує доступна система пошуку вакансій, ведеться профорієнтаційна робота, безробітним допомагають відкривати власний бізнес та засвоювати нові професії.

 

 

Репортер – Олена Мудра

Камера, монтаж – Віталій Цицура

“ТМЦ.ІНФО”, 25 жовтня 2018 року