Кіпрські рахунки, костюми і килими за десятки тисяч доларів: як у США проходить суд у справі Манафорта

Джерело: https://espreso.tv/
У середу, 1 серпня, під час судового засідання у США у справі екс-консультанта Віктора Януковича та колишнього голови виборчого штабу Дональда Трампа Пола Манафорта обвинувачення доводило співпрацю політтехнолога з українськими політиками та витрачання ним грошей без сплати необхідних податків.

Про це в ефірі Еспресо.TV розповів журналіст “Голосу Америки” Руслан Петричка.

“Сьогоднішній судовий розгляд пов’язаний із тим, як обвинувачення пояснює, які документи вони хочуть долучити до справи і чому. Це більш технічна справа. Все, що сьогодні говорилося у залі, стосується того, що обвинувачення намагається довести, що Пол Манафорт безпосередньо і активно брав участь у консультуванні українських політиків, листувався з ними, складав плани, робив для них роботу, а також писав е-мейли з проханням оплатити йому послуги за його роботу і роботу його консультантів”, – сказав Петричка.

Обвинувачення розповіло, що Манафорт переводив отримані в Україні гроші на Кіпр і у подальшому використовував їх для розрахунків у США.

“Друга частина засідання стосувалася того, куди ці гроші далі йшли. Обвинувачення намагається довести, що гроші, які Пол Манафорт отримував в Україні за консультування українських політиків, він спочатку переправляв на Кіпр, із Кіпру з рахунків – конкретні банки були вказані, ці документи долучені до справи – звідти ті гроші витрачалися Манафортом на якісь його витрати у США”, – розповів журналіст.

При цьому суддю мало цікавили справи Манафорта в Україні – він хотів почути від обвинувачення дані про витрати проведених через Кіпр грошей у США в обхід законодавства.

“Сторона обвинувачення хоче довести, що ці гроші, які він отримував, а потім витрачав, не повністю були задекларовані в його податкових деклараціях, і саме це хоче почути від обвинувачення сам суддя. Його мало цікавить суть роботи в Україні, кого він консультував, що розповідав, із ким працював. Його більше цікавить, чи може обвинувачення довести, що гроші він отримував через Кіпр, а потім таємними схемами ці гроші витрачав у США. Суд не цікавить українська сторона взагалі”, – зазначив Петричка.

Водночас журналіст додав, що зібрана інформація може бути підставою для розслідування в Україні, якщо українська влада співпрацюватиме з американськими правоохоронними органами.

“Суд лише хоче дізнатися, чи справді Пол Манафорт працював в Україні, чи  справді він виконував активну роботу. Для цього були свідки які говорили: “Так, Манафорт активно брав участь у політичних консультаціях, писав промови, займався розробкою роликів”. Також суд хоче знати, чи справді гроші, які він отримував, які потрапляли на Кіпр, чи справді він саме ці гроші використовував для купівлі якихось дорогих товарів”, – пояснив Петричка.

Під час засідання стало відомо про те, що Манафорт, зокрема, купував костюми та килими за десятки тисяч доларів.

“Сьогодні хвилин 20 суд з’ясовував, скільки костюмів було в Манафорта, яких брендів. Суддя похилого віку не знав жодної назви цих брендів і намагався зрозуміти, чи справді можна було десятки тисяч доларів заплатити з-а виробництво костюму і чи справді обвинувачення може довести, що це саме ті гроші, які Манафорт отримав із України. Був цікавий момент: Манафорт захотів купити кілька килимів, за які він заплатив у місцевій крамниці майже $160 тис., за які він також розрахувався грошима з рахунку з Кіпру, а потім домовився з тим самим продавцем килимів, щоб інвестувати в його магазин $250-260 тис. із метою отримання 40% прибутку від продажу килимів, куплених на ці гроші. Обвинувачення хоче довести, що ці гроші надходили з України і використовувалися за різними схемами Манафортом для витрачання грошей у США або для інвестицій, які складно довести, і ці гроші не внесені у податкову декларацію”, – розповів журналіст.

Під час засідання Манафорт і його адвокати виглядали впевнено. У цей день розглядалися лише докази, зібрані під час обшуку в будинку Манафорта 2017 році.

“Манафорт сидить у шикарному костюмі, гарно вдягнений, гарно поголений. Його адвокати дуже впевнені, докази приймають до розгляду. Сьогодні йдеться про докази, зібрані виключно в рамках обшуку минулого року в його будинку. Це копії документів, звіти, копії листів. Поки немає жодних інших документів поза межами цього обшуку. Сам Манафорт виглядає впевнено, не коментує, йому слова не дають”, – сказав Петричка.

Журналіст зазначив, що суд, який розглядає справу, відомий швидкістю своєї роботи.

“Суд рухається дуже швидко, суддя, якщо бачить, що обвинувачення затягує справу, каже, давайте рухатися швидше. На початку засідання суддя сказав, що хоче вирішити це питання протягом 3 тижнів, що є дуже швидко. Суддя відкидає будь-які речі, які не стосуються справи”, – додав журналіст.