Який має вплив прожитковий мінімум на соціальні виплати, аліменти, допомогу, оплату послуг, штрафи та подарунки?

Із 1 липня прожитковий мінімум в Україні зріс на 77 гривень. Тепер споживчий кошик українця оцінюють у розмірі 1777 грн. – це мінімальні набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, необхідних для збереження здоров’я людини і забезпечення її життєдіяльності.
У 2018 році прожитковий мінімум підвищуватимуть три рази: з 1 січня він був у розмірі 1700 грн., з 1 липня – 1777 грн., а 1 грудня прожитковий мінімум для українців буде у розмірі 1853 грн. Ця цифра різна для різних демографічних груп населення, наприклад: на 1 липня прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність 1435 грн., а для дітей віком від 6 до 18 років – 1944 грн. 
 
На які виплати впливає підвищення прожиткового мінімуму (ПМ)?
По перше, на індексацію заробітної плати, зарплату індексуватимуть у межах ПМ у розмірі 1841 грн, але протягом року мінімальна зарплата становитиме у місячному розмірі — 3723 грн. Також від ПМ залежитеме допомога на дітей одиноким матерям, яка надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 % ПМ для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % ПМ для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Від ПМ залежить державна соціальна допомога на дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям – для працездатних осіб – 21 відсоток, для дітей – 85 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю 100 відсотків відповідного ПМ, але розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям не може бути більше ніж 75 % від рівня забезпечення ПМ для сім’ї. 
Також ріст ПМ впливає на одноразову грошову допомогу дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, які навчалися в навчальних закладах і перебували на повному державному утриманні, а також тим, що знаходилися під опікою – після завершення навчання їм видається одноразова грошова допомога в розмірі шести ПМ.  
Розмір ПМ впливає на допомогу по безробіттю – сума не може перевищувати 4-кратного розміру ПМ для працездатних осіб, також ПМ враховується при розрахунку мінімального розміру аліментів – їх розмір на одну дитину не може бути меншим за 50% ПМ для дитини відповідного віку.
ПМ впливає на плату за видачу ліцензії та дорівнює одному  ПМ, відповідно до ПМ для працездатних осіб. Зростає також плата за адмінпослуги та держмито, ставки судового збору, штрафи за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, штрафи за неподання (несвоєчасне) подання звіту про контрольовані операції (300 розмірів ПМ для працездатної особи).
Також ріст ПМ впливає на зміну величини окремих показників, які стосуються антикорупційних обмежень, а саме відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей в антикорупційній декларації стосовно майна чи іншого об’єкта декларування, що має вартість, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 250 ПМ для працездатних осіб. Також розмір ПМ впливає на вартість подарунків, які може приймати особи, уповноважені на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування – вартість таких подарунків має не перевищує один ПМ для працездатних осіб, але сукупна вартість подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не має перевищує двох ПМ, установлених для працездатної особи на 1 січня того року, у якому прийнято подарунки.
Репортер: Олена Мудра