Можливість взяти участь в грантових проектах з транскордонного співробітництва

16 червня в Тернополі в Українському Домі «Перемога» відбулось святкування з нагоди 15-річчя співпраці між польськими, білоруськими організаціями, партнерами, установами в рамках фондів ЄС. А саме йдеться про Програму транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна. Мета створення цієї програми – підвищення рівня життя на прикордонних територіях, налагодження контактів, подолання бар’єрів, розбудова інфраструктури і просто хороші добросусідські відносини між мешканцями, які проживають на кордоні між Євросоюзом і країнами сусідами.

Цей проект складається з трьох програм (етапів). І про них розповів нам старший експерт Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна у Львові – Василь Хім’як.

Перша програма була в період 2004 – 2006 років. Називалась вона «Добросусідство». Це був початок, і там було профінансовано проектів на 45 мільйонів євро. В цій першій програмі брали участь Львівська, Волинська і Закарпатська області. Тобто, області, які безпосередньо межують з Польщею.

Другий програмний період був набагато більший. Ця програма називалась «2007 – 2013». Тут вже було задіяно 6 областей Західної України – до перелічених добавились Рівненська, Тернопільська і Івано-Франківська області. Фінансування складало понад 170 мільйонів євро, і за ці кошти було профінансовано 117 різноманітних проектів. Це проекти у сфері туризму, підтримки підприємництва, охорони здоров’я, екології, кордонів, культурних заходів тощо.

Зараз триває програма 2014-2020, в якій вже відбувся перший конкурсний набір і вже зовсім скоро розпочинається другий. Загальна сума фінансування на цю третю програму складає понад 165 мільйонів євро. 1 серпня розпочинається другий конкурсний набір. Отже, можна подавати свої заявки впродовж трьох місяців, тобто, до 31 жовтня.

Подавати заявки можна в рамках Тематичної цілі «Спадщина» – все, що стосується культурної, природної та історичної спадщини. Бюджет для одного проекту  – 60 тисяч євро. В проекті беруть участь два партнери – польський, як представник ЄС, і другою стороною є країни сусіди ЄС. Отже, може бути польсько-українське партнерство, польсько-білоруське партнерство або польсько-українсько-білоруське партнерство. Тобто, не виключається й тристоронній проект.

На сайті www.pbu2020.eu/ua можна знайти всю інформацію про Програму транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна. Сайт ведеться на чотирьох мовах.

«Перед другим конкурсним набором відбудеться форум пошуку партнерів, – веде далі мову старший експерт Програми Василь Хім’як. – Поляки знаходять українського партнера, а українці – польського. Цей форум відбуватиметься на території Польщі. Ми забезпечуємо довіз учасників, перебування, тематичне наповнення, переклад, тобто, все, що допоможе якісно налагодити контакти. Отже, запрошуємо в середині липня реєструватись на сайті. Після цього, з вересня місяця, ми розпочинаємо безкоштовне навчання для наших потенційних бенефіціарів. (Бенефіціар — одержувач визначених вигод, що виникають у результаті реалізації проекту.) Будемо навчати як писати, на що звертати увагу тощо».

Бенефіціарами, тобто, учасниками, які можуть брати участь в  Програмі транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна можуть бути лише некомерційні структури. Тобто, органи місцевого самоврядування, бюджетні установи, представництва державних органів влади, бібліотеки, школи, музеї, театри. Отже, юридичні особи некомерційного характеру.

Євросоюз фінансує проект на 90 відсотків, каже Василь Хім’як, а решта 10 – це власний вклад партнерів з польської та української сторін. Кошти потрібно внести впродовж цілого часу тривання проекту. Їх не обов’язково мати на початку проекту. Тривалість проекту – 12 місяців.

Репортер Галина Жук

 

Теги: