Студенти ТНЕУ вивчали першоджерела  XVIII століття в галузі права

16-18 травня в стінах ТНЕУ відбулась міжнародна конференція «Відновлення західної правової традиції в Україні – перспективи для розвитку сучасної правової культури в Україні. Науковий доробок Станіслава Дністрянського, Євгена Еріха та Ернста Тілля». Перший етап конференції проходив у Львові. Продовжилась вона в Тернополі. Також в рамках конференції для учасників відбувались екскурсії в Кам’янець-Подільський і Хотин.

Метою конференції було вивчення першоджерел праць Дністрянського, Еріха, Тілля, Ковалевського. Українські, польські, німецькі студенти мали можливість вивчати їхні праці в оригіналі в архівах Тернополя, Львова, Кракова. Там вони вивчали першоджерела німецькою, польською і українською руською мовами, яка сильно відрізняється від сучасної української, каже викладачка кафедри міжнародного права, міжнародних відносин та дипломатії Ганна Стахира. Саме вона займалась організацією студентів. Складність полягала ще в тому, що документи ці написані від руки, і розібратись в них займало багато часу і зусиль. Студентам цей процес видався дуже цікавим, хоч і складним. Отже, студенти  2-3 курсів ТНЕУ мали можливість ґрунтовно опрацювати і критично оцінити першоджерела  XVIII століття в галузі права. Зокрема, опрацьовували працю Станіслава Дністрянського «Причинки до реформи австрійського приватного права». «Причинки» – це передумови до реформи. Отже, студенти ознайомились в цій роботі Станіслава Дністрянського з ключовими моментами тогочасного стану цивільного австрійського права, які потім знайшли відображення в міжнародному законодавстві, а також в українському. Студенти обговорили той факт, що австрійське цивільне право протягом ста років практично не змінювалось. І порівнювали це з українським цивільним кодексом, який був прийнятий в 2004 році, і вже має велику кількість поправок. Як зазначила Ганна Стахира, Станіслав Дністрянський в своїх працях розглядає питання, чому реформи бувають ефективні або неефективні, хто має робити реформи – політики, законодавці, чи громадські діячі?… На його думку, реформи повинні бути адекватними – їх потрібно впроваджувати тоді, коли постає гостра потреба в них, і вони повинні здійснюватись професіоналами. Тобто, він вважав, що закони і реформи повинні бути реальними, а не просто номінально закріпленими…

Конференція була організована спільно німецьким фондом DAAD, німецьким університетом з міста Оснабрюк, Ягелонським університетом, Інститутом законодавства Верховної Ради України, Львівським національним університетом ім. І. Франка, Тернопільським Національним Економічним Університетом. Також до організації конференції долучилась Школа польско-європейського права, яка діє в ТНЕУ. А організатором і ініціатором цієї конференції став професор Ягелонського університету, Оснабрюцького університету та професор honoris causa Тернопільського національного економічного університету Фредерік Цоль. Багато доклалась до організації заходу також кафедра міжнародного права, міжнародний відносин та дипломатії ТНЕУ і кафедра історії та теорії держави і права, а також Юридичний факультет.

Репортер Галина Жук

Фото Ганна Стахира

 

Теги: