Усе, що треба знати про “брекзит”

160526141025_eu_uk_flags_640x360_afp_nocredit

На референдумі 23 червня британці мають визначитися, чи має їхня країна вийти із Європейського союзу, чи залишитися у ЄС.

ВВС зібрало ключові питання щодо референдуму, зокрема й питання читачів, – і спробувало відповісти на них.

Що таке референдум?

Референдум, це, фактично, голосування, у якому можуть взяти участь усі (чи практично усі) громадяни, які досягли повноліття і мають право голосу. Зазвичай, вони мають просто відповісти “так” чи “ні” на якесь питання. Вважають, що відповідь, яка отримає більше від половини голосів, перемогла.

Чому відбувається референдум?

Прем’єр-міністр Девід Кемерон пообіцяв провести референдум по тому, як виграв парламентські вибори у 2015 році. Він зробив це у відповідь на заклики від членів його власної Консервативної партії, а також з боку Партії незалежності Сполученого Королівства (UKIP), які заявляли, що у британців не було можливості висловитися від 1975 року. Тоді на референдумі вони проголосували, аби залишитися у ЄС. З того часу, казали вони, ЄС сильно змінився, отримавши більше контролю над повсякденним життям громадян країн-членів. Тоді пан Кемерон заявив: “Настав час, аби британці сказали своє слово. Час, аби вирішити європейське питання у британській політиці”.

Що таке Європейський Союз?

Європейський Союз, або ЄС, – це економічний і політичний союз 28 європейських країн. Його підвалини були закладені після Другої світової війни, аби посилити співпрацю між країнами. Бо, як вважали, країни, що торгують між собою, намагатимуться не воювати одна з одною.

Відтоді об’єднання виросло до “спільного ринку”, який дозволив товарам і робочій силі вільно пересуватися між країнами-членами так, наче вони були однією країною. Цей ринок має свою валюту, євро, якою послуговуються 19 країн-членів. Є власний парламент, який нині розробляє спільні правила щодо широкого кола питань. Зокрема, довкілля, транспорт, захист споживачів і навіть такі речі, як тарифи операторів мобільного зв’язку.

Яке питання винесено на референдум?

“Чи має Сполучене Королівство залишитися членом Європейського союзу або вийти із Європейського Союзу?”

Що означає “брекзит”?

“Брекзит” (англ. – Brexit) – це слово, що використовується як скорочена назва процесу виходу Британії із ЄС. Воно складається із двох частин: Британія і вихід (exit), на кшталт того, як можливий вихід Греції із ЄС називали Grexit.

160607043238_cn_britain_ballot_box_640x360_pa_nocredit

Хто зможе голосувати?

Громадяни Британії, Ірландії і Співдружності, яким виповнилося 18 років і які постійно мешкають у Британії. А також британські громадяни, які живуть за кордоном, і які були зареєстровані у списках виборців впродовж останніх 15 років. Члени Палати лордів, а також громадяни Гібралтару також можуть голосувати (на відміну від загальних виборів). Громадяни ЄС, крім громадян Ірландії, Мальти і Кіпру, голосувати не можуть.

Чи не намагався Девід Кемерон змінити правила для Британії у ЄС?

Так, це було провідною новиною у січні і лютому цього року, коли Девід Камерон домігся підписання угоди із європейськими лідерами щодо змінення умов членства Британії у ЄС. Він твердить, що угода набуде чинності одразу після того, як британські виборці проголосують за те, аби Британія залишилася у ЄС, і що вона надасть Британії “особливий статус” між 28 країнами-членами, допоможе змінити ті речі, які, як кажуть британці, їм не подобаються у ЄС, наприклад, велику кількість мігрантів або звуження повноважень на те, аби керувати внутрішньою політикою держави.

Критики угоди кажуть, що вона мало на що впливає, і не виконує того, що прем’єр обіцяв, коли оголошував свій план щодо референдуму.

Хто хоче, аби Британія вийшла із ЄС?

Як свідчать останні опитування, британське суспільство розкололося приблизно навпіл. Партія незалежності Сполученого Королівства (UKIP), яка виграла останні вибори до Європарламенту, і отримала близько чотирьох мільйонів голосів – 13% із усіх, хто взяв участь у загальних виборах у травні 2015 року, виступає за вихід Британії із ЄС. Так само “за” вихід виступають близько половини депутатів від консерваторів, включно із членами уряду, а також кілька парламентарів від Лейбористів та Демократичної юніоністської партії (DUP) у Північній Ірландії.

Чому вони хочуть, аби Британія залишила ЄС?

Вони вважають, що членство у ЄС стримує розвиток Британії, оскільки накладає надто багато правил на бізнес і забирає мільярди фунтів до спільного бюджету, мало що даючи навзаєм.

Вони також хочуть, аби Британія відновила контроль над кордоном і зменшила кількість людей, які приїздять працювати і жити в країні. Одним із засадничих принципів ЄС є “свобода пересування”, який означає, що для того, аби подорожувати чи жити в іншій країні-члені візи не потрібно. Вони також виступають проти “міцнішого союзу” і того, що вони вважають створенням “Сполучених Штатів Європи”.

Хто хоче, аби Британія залишилася у ЄС?

Прем’єр-міністр Британії Девід Камерон хоче, аби Британія залишилася у ЄС. 16 членів його кабінету підтримують таку точку зору. Консервативна партія заявила, що дотримуватиметься нейтралітету під час кампанії. Проте Лейбористи, Шотландська національна партія (SNP), валійська партія Plaid Cymru та Ліберальні демократи виступають за те, аби Британія не виходила із ЄС.

Президент США Барак Обама також заявив, що хотів би, щоб Британія залишалася у ЄС. Так само вважають у Франції та Німеччині.

Натомість британська громадськість, як свідчать опитування, розділилася у своїх поглядах приблизно навпіл.

Чому вони хочуть, аби Британія залишилася у ЄС?

Ті, хто підтримують членство Британії у ЄС, кажуть, що вона отримує серйозні стимули від союзу: продавати британські товари у інші країни-члени ЄС набагато легше. До того ж, наголошують вони, потік мігрантів, більшість із яких – молоді люди, які хочуть працювати, підживлює економічне зростання і допомагає оплачувати громадські послуги.

Вони також вважають, що статус Британії на міжнародній арені буде підірвано у випадку виходу із ЄС, і що бути членом союзу із 28 країн є безпечнішим, ніж залишатися на самоті.

Тож як краще Британії – у ЄС чи поза ЄС?

Це залежить від того, з якого боку подивитися, або від того, що ви вважаєте важливим. Вихід із ЄС є серйозним кроком – можливо, більш важливим, ніж те, хто виграє загальні вибори. Але чи принесе цей крок економічну свободу або прирече країну на економічну руїну?

Що каже бізнес?

Великий бізнес (за кількома винятками) загалом виступає за те, аби Британія залишилася у ЄС, оскільки це спрощує рух грошей, людей і товарів по всьому світу. Керівник BT сер Майк Рейк, який раніше очолював Конфедерацію британської промисловості (CBI), твердить, що “немає надійних альтернатив” членству у ЄС. Проте інші бізнесмени не погоджуються із ним. Наприклад, лорд Бамфорд, голова JCB, каже, що вихід із ЄС дозволить Британії вести торгові переговори як окрема країна, а не як частина пулу із 28 країн. Багато представників малого та середнього бізнесу будуть радіти виходу із того, що вони пов’язують із другорядними регуляції. Британська торговельна палата каже, що 55% її членів підтримують те, аби країна залишалася у реформованому ЄС.

160530011519_uk_eu_flags_sand_640x360_getty_nocredit

Скільки Британія віддає ЄС і скільки отримує?

Британія належить до 10 країн-членів, які віддають більше до спільного бюджету ЄС, ніж отримують звідти. Тільки Франція і Німеччина вносять більше за Британію. У 2014-2015 роках із європейського бюджету найбільше отримувала Польща, за якою йшли Угорщина і Греція.

Британія також має пільги, про які домовилася Маргарет Тетчер, а також отримує частину грошей у вигляді грантів і фінансової підтримки фермерів, які у 2014-2015 роках становили 4,5 млрд фунтів.

Згідно із останніми статистичними даними, у 2014-2015 роках Британія внесла до бюджету ЄС 8,8 млрд фунтів, що удвічі більше за внесок 2009-2010 років.

Національний офіс з аудиту послуговується іншою формулою розрахунків, беручи до уваги кошти ЄС, які напряму отримують від ЄС приватні компанії і університети для фінансування досліджень. Ці цифри обчислюються за європейський фінансовий рік, і у 2014 році чистий внесок Британії до бюджету ЄС становив 5,7 млрд фунтів.

Чи потребуватимуть британці спеціальний дозвіл на працю, якщо Британія вийде із ЄС?

Багато чого залежатиме від того, яку угоду укладе Британія із ЄС після виходу. Якщо країна залишиться у спільному ринку, майже напевне можна сказати, що її громадяни збережуть і право на вільний рух, що означатиме безвізовий режим подорожей як для британців у ЄС, так і для громадян країн ЄС у Британії. Якщо ж уряд вирішить запровадити дозволи на роботу, як того вимагає UKIP, інші країни можуть вдатися до відповідних років у відповідь, що означатиме, що британці муситимуть отримувати візи для роботи у країнах ЄС.

Чи залишиться Британія учасником переговорів щодо Трансатлантичної угоди про торгівлю і партнерство, якщо вийде із ЄС?

Переговори щодо Трансатлантичної угоди про торгівлю і партнерство наразі відбуваються між ЄС і США. Після їх завершення утвориться найбільша зона вільної торгівлі у світі. Прибічники угоди, включно із Девідом Камероном, вважають, що ця угода дозволить здешевшити американський імпорт і простимулювати британський експорт до Сполучених Штатів, збільшивши його до рівня у 10 млрд фунтів на рік. Проте багато лівих політиків, зокрема, і лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін побоюються, що угода дасть ще більше влади транснаціональним корпораціям, підірве систему громадських послуг, зруйнує стандарти харчової безпеки, і поставить під загрозу основні права. Вихід із ЄС означатиме, що Британія не буде частиною угоди. Вона буде повинна вести свої власні переговори із США.

Який наслідок може мати вихід Британії із ЄС на ринок нерухомості?

Читачі ВВС занепокоєні тим, що станеться із цінами на нерухомість у Британії, якщо вона вийде із ЄС і “мільйони громадян країн ЄС будуть змушені поїхати”, що створить надмірну пропозицію нерухомості на британському ринку.

Це одне з питань, на які немає абсолютно однозначної відповіді. Проте можна сказати, що жоден із великих гравців на ринку не припускає, що громадяни інших країн-членів ЄС мають одразу “пакувати валізи” у разі, як британці проголосують “за” вихід із ЄС. Є низка інших серйозних чинників, які впливають на ціни на нерухомість, серед яких кредитні ставки і загальний стан економіки. Але під час кампанії саме це питання є одним із тих, яке гостро обговорюють як прибічники, так і противники виходу Британії із ЄС.

Чи визначить результат референдуму простий підрахунок голосів?

Так, всі голоси будуть підраховані, і результат залежатиме від простої більшості голосів на користь відповіді “так” чи “ні”. Під час референдуму немає мінімальної явки виборців. Тож якщо, заради прикладу, у день референдуму проголосують лише три особи, і дві з них проголосують “за” вихід, таким і буде результат референдуму.

Коли і як будуть оголошені результати референдуму?

У день референдуму 23 червня виборчі дільниці закриються о 22:00. Спочатку триватиме підрахунок голосів у місцевих виборчих центрах, які передадуть свої результати у 12 регіональних відділень, які також оголосять свої результати після підрахунку. Тож загальний результат підраховуватиметься незалежно кожним регіоном, і оголошуватиметься окремо. Очікується, що десь після 4 години ранку наступного дня загальна ситуація буде більш-менш зрозумілою. Голова лічильної комісії має оголосити результати референдуму у будівлі муніципалітету Манчестера.

Чи хтось із країн-членів ЄС вже виходив із союзу, чи Британія буде першою?

Наразі жодна країна не виходила із ЄС. Проте Гренландія, яка є однією із заморських територій Данії, провела референдум у 1982 році після того, як отримала більше прав самоврядування. Тоді голоси розподілилися у пропорції 52% “проти” виходу до 48% “за” вихід”.

Якщо Британія вийде із ЄС, чи зможе вона знову приєднатися до союзу в майбутньому?

Так, але, як каже редактор ВВС з європейських питань Катя Адлер, Британії доведеться починати переговори щодо членства у ЄС від самого початку. Кожен член ЄС має дати згоду на нове приєднання Британії.

Механізми приєднання до ЄС викладені у Лісабонській угоді. Згідно із Статтею 50, “якщо держава, яка вийшла із союзу, просить про відновлення членства, її запит має розглядатися згідно із процедурою, викладеною у Статті 49”.

А Стаття 49, у свою чергу, говорить: “Країна-кандидат має подати заявку до Ради Європи, яка має ухвалювати одноголосне рішення після консультацій із Єврокомісією та отримавши згоду Європарламенту, який ухвалює рішення абсолютною більшістю голосів. Умови членства і відповідні зміни до Угод, на яких базується Європейський Союз, мають бути предметом угоди між країнами-членами і країною-кандидатом”.

Крім того, нові члени ЄС постають перед вимогою перейти на євро, щойно їхні економіки відповідатимуть відповідним критеріям, хоча Британія може спробувати змінити це під час переговорів.

140910150630_junker_eu_commission_640x360_epa_nocredit

Скільки триватиме вихід Британії із ЄС?

Мінімальний період після голосування становитиме два роки. За цей час Британія і надалі залишатиметься членом угод ЄС і підкорюватиметься європейського законодавству, але не братиме участь у процесі ухвалення рішень, оскільки вестиме переговори про умови виходу і умови подальшої співпраці із 27 країнами-членами ЄС. На практиці це може затягнутися на довший час, ніж два роки, залежно від того, як просуватимуться переговори.

Якщо Британія вийде із ЄС, чи означатиме це, що вона не зможе брати участь у Євробаченні?

Ні. Як пояснив Аласдар Рендал, голова британського фан-клубу Євробачення, “країни-учасниці мають бути членами Європейського союзу з мовлення (European Broadcasting Union, EBU), який є цілком незалежним від ЄС, і включає країни як із ЄС так і з-поза його меж, наприклад, Ізраїль, який взагалі не є європейською країною. Британія бере участь у Європейському пісенному конкурсі від 1957 року, і лише через 16 років після цього приєдналася до Європейського економічного співтовариства (EEC).

Чи використовуватиме ЄС англійську, як одну із робочих мов, якщо Британія вийде із ЄС?

Так, твердить редактор ВВС з європейських питань Катя Адлер. У союзі залишаться 27 країн, інші країни хочуть приєднатися до ЄС у майбутньому, і загальна мова спілкування здебільшого англійська, “на превеликий жаль французів”.

 

BBC УКРАЇНА
http://www.bbc.com
22.06.2016