Школярі з Тернополя та Лисичанська подружились у Карпатах

“Війни виграють не генерали, війни виграють шкільні вчителі та парафіяльні священики”. Цей вислів Отто фон Бісмарка взяли за принцип влада та освітяни Тернополя, коли розпочали співпрацю зі школами Лисичанська Луганської області. Більше місяця у минулому році це місто було під владою так званої “Луганської Народної Республіки”, поки його не звільнили Збройні сили України. Аби цього не повторилось, тернополяни поїхали до них розповісти, що таке патріотизм і чому потрібно шанувати Україну, як би важко не жилось.

Ігор Турський, секретар Тернопільської міської ради: “Я там провів кілька уроків, пробували невимушено спілкуватися. І, напевно, та дружба поміж дітей є самою чистою і самою щирою. Бо ті діти зі сльозами на очах пригадували, як тут вони познайомилися, як вони дружили”.

Ольга Похиляк, начальник управління освіти Тернопільської міської ради: “Зважаючи на те, що на тих територіях працюють лише російські засоби масової інформації , то вони були власне тими інформаторами, які розповіли не тільки ровесникам, однокласникам, батькам про те, що тут – та ж сама Україна, що тут – небайдужі і щирі люди. Що тут є люди, які вболівають, переживають, готові сприяти, допомогти”.

Михайло Чорненький, депутат Тернопільської міської ради: “Потрібно акцентувати увагу для того, щоб запобігти тим речам, які є. Акцентувати увагу треба на тому, щоб ми знали один одного, бачили і відчували, що ми – єдині, Україна – одна і що ми живемо разом. Тому що насправді контакти дуже слабенькі”.

Акцентувати увагу треба на тому… що ми – єдині, Україна – одна і що ми живемо разом

Минулого літа школярі з Лисичанська побували у Карпатах. Але щоб вони по-справжньому відчули себе, як удома, компанію їм склали учні та вчителі тернопільських шкіл.

Ганна Ярема, директор Тернопільської ЗОШ №19: “Ми їх не агітували, на політичні та патріотичні теми не розмовляли. Вони спочатку були трішки замкненими. Але нарешті діти подружилися. І ми їм сказали: “Діти! Ви живете в іншій частині України. Ви маєте право бачитись якісь речі по-іншому, ніж ми. Ми ж маємо дуже багато спільного. Ви полюбили Карпати  – і ми любимо”. А Карпати – це територія України “.

Назар Камальдінов, учень Тернопільської ЗОШ №19: “Коли пройшла половина табору, ми з’єдналися. Тому що ми сиділи біля вогню, співали українські пісні, говорили на різні теми, конкурси проводили, ми разом чергували.  Це мене вразило. Ми ніби є діти різних частин України, але маємо такий рідний зв`язок”.

Тернополяни сподіваються, що таке налагодження контактів між школярами дозволить уникнути у майбутньому конфліктів та військових дій.

Дмитро Гайтко, заступник командира батальйону “Тернопіль”: “Так звана війна, точніше, як називається  – АТО, в першу чергу почалась через те, що ми не проводили патріотичного виховання тоді, коли ці сепаратисти були молодими. І те, що ми зараз проводимо патріотичне виховання з дітьми, – це ми наперед закладаємо фундамент, щоб у майбутньому не було війни”.

Ігор Турський, секретар Тернопільської міської ради: “Я вважаю, що зараз наша місія, а також місія інших міст – налагоджувати стосунки між школами, між навчальними закладами, пробувати їх сюди привозити, показувати, як ми живемо, якою є тут Україна, яку вони хочуть бачити Україну. Формувати їх. Але найкраще  це зроблять діти”.

Репортер, відеомонтаж  – Антон Марчевський, камера – Анатолій Віцемішин.

“ТМЦ.ІНФО”, 2 жовтня 2015 року.

Теги: