У Тернополі відбувся Ternopil Dental Sammit

Опубліковано:

У Тернополі днями проходив “Ternopil Dental Sammit”. Науково-практична конференція з міжнародною участю була присвячена 60-річчю Тернопільського державного медичного університету ім. Івана Горбачевського. Подія зібрала більш ніж 200 фахівців стоматологів з різних міст України та з-за кордону. Протягом двох днів учасники саміту працювали у конгрес-центрі “Червона калина”. Також конференція зібрала завідувачів та завучів кафедр ортопедичної стоматології вищих навчальних закладів України.

Петро Гасюк, доктор медичних наук, доцент, завідувач кафедри ортопедичної стоматології ТДМУ

В принципі звідусіль зі всієї країни приїхали лектори щоб поділитися своїм досвідом.Своїми як практичними так і теоретичними напрацюваннями в галузі стоматології. Сама мета заходу, це впровадити ті теоретичні наробки в клініку,як ортопедичної так і дитячої стоматології, терапевтичної, тощо. Буквально два місяці тому на початку квітня було відкрито стоматологічний відділ університетської лікарні, де зараз надають всі послуги в стоматології, крім ортопедичної безкоштовно консультації, тому всі бажаючі можуть завітати.

Степан Запорожан, проректор з лікувальної роботи ТДМУ, професор, доктор медичних наук

Крім того, до послуг лікарів-стоматологів ми перенесли клінічно-біохімічну лабораторію. Котра тут же знаходиться на Чехова 3, 26 машин стоматологічних сучасних установок, сучасне обладнання, розхідні матеріали. Отже приймаючи пацієнтів, надаючи їм допомогу, перш за все, звертаєм увагу на соціальні верстви, в першу чергу ми приймаємо учасників бойових дій, учасників АТО і їхніх сімей. Ну, і інші декретовані групи, зокрема, ми запропонували ректорам вишів – це національний економічний, політехнічний, педагогічний університет. Ми  здійснюємо безкоштовний огляд всіх студентів працівників цих вишів.

На конференції ділились досвідом лікарі-стоматологи, як з Заходу так і зі Сходу.

Давид Аветіков, професор, доктор медичних наук, м. Полтава

От з перших моментів перебування на чудовій Тернопільські землі відчуваєш, як вдома, і готовий поділитися всіма мріями, всіма перспективами розвитку стоматологічної науки в Україні. Я якраз представляю один з найважчих напрямків в стоматології щелепно-лицевої хірургію, і її відпучкування, скажімо так, пластичну хірургію голови та шиї. Проблема є в тому, що дуже мало фахівців в Україні на сьогодні сертифіковані в цьому напрямку. Проблема в тому, що офіційно такої дисципліни в Україні, навіть, не існує і нам стоматологам треба робити все можливе, щоб перспективи розвитку такою важкої спеціальності в Україні були. Коли я навчався ще в свої часи та проблеми військової стоматології, протоколи надання військової медичної допомоги, військово-медична доктрина, це була досить умовними і поняттями, для того щоб просто студент здав іспит. В решті решт військова доктрина українська, в тому числі стосовно військової стоматології, виданий врешті національний підручник «Військова щелепно-лицева хірургія» в якій досить чітко показані всі алгоритми надання такої допомоги і показали стоматологічну допомогу на всіх етапах евакуації поранених з поля бою, це було, але стосовно України це зроблено на сьогодні вперше протягом останнього року.

Стоматологія, в країнах Європи і в Україні, останні двадцять років переживає бурхливий розвиток. Антонія Фартушна навчалась фаху у Полтаві, працює у Відні, багато зусиль прикладає для створення правової нормативної бази для стоматологічного самоврядування.

Антонія Фартушна, лікар-стоматолог, м. Відень, Австрія

Зараз в Україні є спілка стоматологів активних людей, які саме займаються стоматологічним самоврядуванням, а також стоматологічної палати. Я дуже це підтримую максимально наскільки можливо. Стоматологічна палата це такий незалежний орган, який не залежить від держави, але при цьому може врегульовувати якісь правові питання в стоматології. Наприклад, в Євросоюзі, а також в Австрії немає обов’язкової післядипломної освіти. Верховній Раді також колеги українські зі Львова, із Києва також дуже багато працюють, щоб  Україну адаптувати до Євросоюзу імплементувати ті закони, які дуже необхідні для України, для того щоб лікарі не підтверджували як я, приблизно, близько 5 років диплом, і для того також, щоб колеги з Європи могли приїхати і щось робити тут. Тому що, також, європейці не мають право працювати в Україні, вони мусять підтверджуватися диплом якщо захочуть.

Антонія Фартушна поділилася тим, як австрійці пильнують здоров’я своїх зубів.

Антонія Фартушна, лікар-стоматолог, м. Австрія, Австрія

Пацієнти відрізняються тим, що вони змотивовані, вони справді ходять два рази на рік до стоматолога для того, щоб перевірити зуби, почистити, професійну чистку зробити. В Австрії заборонена реклама стоматологічних послуг, як знижки, наприклад, можна показувати, що ти зробив, але давати знижки – це заборонено. Якщо хтось на сайті напише, що в нас 30% знижка 50%, це буде штраф. У Австрії є дуже автономність пацієнта. Лікар не може сказати: «Вам потрібно лікувати ідіть лікуйте». Якщо ви не полікуєте це для вас там, ви такі погані, це не має права сказати. Він може сказати, що буде, якщо лікувати, якщо не лікувати, які варіанти лікування. Пацієнт сам приймає рішення. Підписувати в клініці він нічого не може, тому що, це професійний тиск буде на пацієнта. Він іде додому думає підписує інформацію, і звісно, що лікар мусить представити скільки це послуга буде коштувати, думаю, обґрунтовує і приходить або погоджуються або ні.

Кажуть, що гарні стоматологи щодня вдосконалюють свої знання, щодня вчаться. Без лікаря – стоматолога, ортодонта складно уявити наше життя, щороку стоматологічна наука іде вперед. Саме тому організатори планують зробити саміт-конференцію щорічною подією на теренах Тернопільщини.

Репортер – Олена Мудра
Камера, монтаж – Віталій Цицура
«ТМЦ.ІНФО», 2 червня  2017 року.

Віталій / ТМЦ.ІНФО - Тернопільський Медіа Центр