Сільські громади виступають за вільний Дністер

Опубліковано:

 

Жителі села Лука Городенківського району Івано-Франківської області зібрались 17-го лютого 2017 р на сільський схід. Темою сходу був проект будівництва каскаду шести ГЕС на Дністрі. Тому селяни запросили на свої збори активістів руху “Вільний Дністер” з Тернополя.  Також були присутні представники місцевої влади та журналісти. Заступник голови Городенківської  районної державної адміністрації Івано-Франківської обасті Ярослав Левкун висловив позицію районної ради і райдержадміністрації.

Ярослав Левкун,  заступник голови Городенківської  районної державної адміністрації: “І районна рада і районна державна адміністрація спільно з громадськістю звичайно виступають проти будівництва ГЕС. Висновки наукових установ про те що, яке б не було сучасне будівництво, воно все одно нанесе шкоду екології, фауні, флорі нашого Дністра. Дністер  – це наше серце, це наша душа, і його спаплюжити не можна.”

Представники руху “Вільний Дністер” з Тернополя, висловили своє бачення даної проблеми.

Григорій Бурбеза, активіст руху “Вільний Дністер”: “Тернопільщина, і я знаю, що Франківщина, через своїх депутатів, тобто обраних представників чітко висловилися проти цього проекту. Тим не менше, 13 липня 2016 року Кабінет Міністрів України без висновків Міністерства екології, без якого не може бути рішення, було прийнято програму розвитку гідроенергетики, яким передбачено будівництво не однієї, а каскаду з шести електростанцій. І таке враження, що незважаючи на думку людей, які  безпосередньо живуть в цій місцевості, проект починають запускати.  Без висновків, без належного обґрунтування. В той же час незалежні громадські активісти розглянули це питання. І їхні експертні висновки, і екологів, і туристів, і енергетиків, говорять про те, що щось в цьому проекті не сходиться.”

Ярослав Гірняк,  активіст руху “Вільний Дністер”: “Є один дуже такий якийсь підозрілий економічний аспект всього цього проекту. Якісь шалені суми, більше мільярду європейських грошей кредитних,  166 мільйонів державних, 400 мільйонів якихось приватних інвестицій. Привезуть ржаву трубу і скажуть, що це наш внесок. Загальний бюджет проекту півтора мільярди євро. Генерація проектована 390 МгВт. Досвід сусідньої Польщі. 1 МгВт інстальованої вже вітрової генерації коштує 1 мільйон 200 тис. євро. Тобто, оцих наших  390 МгВт , на які планується потратити півтора мільярди євро, поляки  в себе зробили б за 470 млн. євро (приблизно).  Тобто дуже велика складова цієї озву чуваної інвестиції – це є кредитні гроші . Хтось бере кредит, хтось буде мати собі бізнес. Цей кредит будуть віддавати мої діти, ваші діти.”

Висловились також і самі жителі села.

Ольга Михайлівна, жителька села Лука: “Всі жителі села підтримують, ми за те щоб Дністер залишився не зруйнований, щоб його зберегти для наших дітей, онуків.”

о. Микола Симчич, настоятель храму Архангела  Михаїла с. Лука: “Дністер – то є наше життя. Де є вода – там є життя. Якщо нема води, то нема життя, то є пустеля. Якщо говорити про Новодністровську ГЕС, то кажуть, що вона, навіть,  світла не дає для Чернівецької області. Там все світло йде на Молдавію. Там все продається. І комусь знову з високопоставлених депутатів, приватизує ці ГЕС, тому не одна, а ( щоб вони могли поділити сфери впливу) шість візьмемо. І знову будуть продавати заграницю. Я думаю що можна створити ініціативну групу, хотя б з кожного села по двадцять чоловік які би могли виїхати на пікетування Обласної  Ради і так далі.”

На сході сільської громади було прийнято одноголосні рішення:

– Терміново скликати позачергову сесію сільської ради для прийняття рішення про заборону будівництва ГЕС вздовж річки Дністер на території Луківської сільської ради.

– Зібрати підписи жителів сіл Лука, Уніж та Монастирок під зверненням до Уряду,  Президента України, Верховної Ради щодо недопущення будівництва нових  ГЕС на Дністрі.

– Звернутись з проханням до районної  ради з пропозицією прийняти на сесії рішеня не підтримати ГЕС на Дністрі.

Контроль за виконанням даного рішення покласти на сільського голову Черського Ігора Васильовича та виконком сільської  ради.

По закінченні сільського сходу присутні  поставили свої  підписи під зверненям проти будівництва ГЕС а також зробили спільне фото.

Репортер,камера, відеомонтаж – Віталій Цицура
«ТМЦ.ІНФО», 3 березня 2017 року.