Пам’ятки архітектури і природи Тернопільщини чекають на відвідувачів

Опубліковано:

Скоро літо, а грошей на закордонну відпустку немає? Тоді саме час подорожувати Україною. Нещодавно туристичний сезон офіційно відкрився на Тернопільщині. Тут є і Кременецькі гори з чистим повітрям, і Дністровський каньйон з теплим кліматом, а також фортеці, печери, озера.

Центром туризму на Тернопільщині поправу є Збараж. Саме тут і відкрили сезон. Місцевий замок зберігся найкраще з усіх, що є в області. Однак не кожен знає, що історія Збаража веде свій лік від його передмістя – гори Княжа, що на захід від міста.

Руслан Підставка, старший науковий співробітник Національного заповідника «Замки Тернопілля»: «Праворуч від мене стоїть пам’ятний знак, це – брила з хрестом, яка увіковічнює це місце, де колись стояла Старозбаразька фортеця, на місці древнього городища ІХ-Х століття. За моєю спиною ви бачите урочище Монастирок. А на цій території у 1395 році, за версією польських дослідників, Дмитро Корибут, з династії Ольгерда, збудував кам’яну фортецю, яка проіснувала до 1589 року. Фортеця була значно пошкоджена татарами під час одного з набігів, і більше не відродилася».

У Бережанах замок у руїнах, проте є план його відновлення. Зате у містечку добре зберігся архітектурний ансамбль ринкової площі. І, як у більшості європейських міст, центр площі вінчає ратуша з годинниковими курантами. Нинішню будівлю звели на місці попередньої більш як 200 років тому.

Василь Зорик, директор Бережанського державного історико-архітектурного заповідника: «Годинник, чи дзигарок – як ми його називаємо, який є на даний час встановлений вже у 1925 році. На годиннику є надпис, що виготовив його майстер з міста Кросно, тепер Польща».

Нинішній стан ратуші є далеко не ідеальним, а бюджетних грошей на її ремонт не вистачає. Вихід із ситуації знайшли, зазирнувши в історію міста.

Василь Зорик, директор Бережанського державного історико-архітектурного заповідника: «Ми зараз ставимо питання, щоб перший поверх передати в оренду підприємницьким структурам – для того, щоб поновити ту функцію у на початку ХХ століття. І вже є бажаючі, які візьмуть цю ратушу в оренду».

У Зборові вже багато років діє музей Зборівської битви 1649 року, коли у дводенному бою військо Богдана Хмельницького здолало армію польського короля Яна ІІ Казимира.

Богдан Макогін, директор музею «Зборівська битва»: «І було на берегах річки Стрипа, на білому березі, підписаний мирний договір, який говорив про початки державності України. І перша держава, яка була утворена тим договором 18 серпня 1649 року, так і називалась – Козацька Держава Гетьманщина, із столицею в місті Чигирин».

Любителів відпочинку на природі запрошують провести вихідні чи відпустку на березі Дністра. Завдяки особливостям рельєфу клімат тут значно тепліший, ніж будь-де в Тернопільській області.

Аркадій Сідоров, начальник відділу екологічної освіти Національного природного парку «Дністровський каньйон»: «Цей край відомий своїми печерами, замками, фортецями. Відомий також і тим, що в нас дуже багато сонячних днів у році, тепла вода. Колись це був край, куди приїздили відпочивати з Варшави, з Кракова, зі Львова. Тобто про наш край знала вся Західна Україна і Європа».

Якщо ви бажаєте відвідати всі визначні місця, то найкраще зупинитись у Тернополі – як географічному центрі області. У самому місті є на що подивитись – на старовинні храми, вулички, а також на головну його окрасу – Тернопільський став.

Журналіст, камера, відеомонтаж – Антон Марчевський.

«ТМЦ.ІНФО», 12 травня 2015 року.

Сергій Корольчук / ТМЦ.ІНФО - Тернопільський Медіа Центр

Продюсер веб-контенту, виконавчий продюсер ТМЦ.ІНФО